Kredi Notu Yükseltme Yöntemleri

Kredi Notu Yükseltme Yöntemleri
4 Ocak 2016 tarihinde eklendi, 1.213 kez okundu.

Kişiler ile bankalar ve diğer finansal kurumlar arası ilişkilerde önemli olan kredi notları yapılacak olan finansal anlaşmalarda önemli ve belirleyici niteliktedir. Kredi notu düşük olan bireylerin kredi notları sabit olarak hep düşük kalmaz bireyler kredi notlarını yükseltmek için bazı hamleler yapabilirler. Bireylerin kredi notlarını yükseltmesi için tavsiye edilen bazı kredi notu yükseltme yolları vardır.

Bireylerin kredi notlarını yükseltmeleri bankalara yapacakları kredi veya kredi kartı başvurularının olumlu sonuçlanabilmesi için büyük önem taşır. Çünkü bankalar müşteri ilişkilerini belirlerken müşterilerinin finansal sicillerine bakarlar. Müşterilerin finansal sicilleri ise kredi notları ile şekillenir. KKB tarafından tutulan müşteri kayıtları ve kredi notları müşterilerin bankalarla olan ilişkilerindeki davranışlarına göre negatif veya pozitif olarak değişkenlik gösterir.

Kişiler için önerilen kredi notu yükseltme yolları: Kişilerin kredi notlarını yükseltmek için ilk yapmaları gereken kredi ve kredi kartı borçlarının tamamını kapatmaktır. Kapatma işleminden sonra kişilerin kredi notlarının negatif yönde ilerlemesi durur. Daha sonra müşterilerin yapacağı küçük hamleler kredi notlarının yükselmesini sağlayacaktır. Daha sonra kişiler ellerinde bulunan paraları bankalarda vadeli hesaba yatırırlarsa bu kredi notu için olumlu etkiler yapar.

Kişilerin alacakları kısa vadeli kredileri zamanında ödemeleri, kredi kartı borç ödemelerini zamanında yapmaları da kredi notu için olumlu etkiler yapar. Şahısların ellerinde bulunan kredi kartlarının limitleri için farklı zamanlarda limit artırım talebinde bulunurlarsa kredi notları olumlu etkilenir. Şahısların kredi notları kredi kartları limitleriyle doğru orantılıdır. Şahısların bu şekilde yapacakları işlemler kredi notlarının yükselmesinde etkilidir. Kredi notlarını yükselmesi düşmesi kadar kolay değildir. Kredi notları mantıklı atılan adımlar sayesinde belirli süre içerisinde yükselebilmektedir.

Şahısların kredi notlarının yükselmesi için yapabilecekleri bir diğer işlem ise kredi kartlarından otomatik fatura ödeme talimatları vermeleridir. Kişilerin kredi kartlarından verecekleri otomatik ödeme talimatlarının olumlu yönde etkisinin nedeni her ay düzenli olarak yapılması gerekli olan fatura ödemelerinin banka aracılığı ile ödenmesidir. Şahısların çok sayıda aktif ve borçsuz kredi kartlarının olması onların kredi notlarının yükselmesinde olumlu bir etki yapmaktadır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git