Kredi Notu Nedir?

Kredi Notu Nedir?
12 Ocak 2016 tarihinde eklendi, 1.254 kez okundu.

Bankalara yapılan kredi veya diğer bankacılık hizmetlerinden faydalanmak için müracaat edildiğinde, bankalar sizin almış olduğunuz kredi notuna değerlendirme yapmaktadırlar. Bu kredi notunun derecesine göre de size olumlu veya olumsuz cevaplar vermektedir. Bankaların kriter olarak kabul ettiği Kredi notu nedir?

Bankalarla yapmış olduğumuz olumlu veya olumsuz tüm bankacılık işleri, mevzuat gereği düzenli olarak Kredi Kayıt Bürosuna gönderilir. Gönderilen bu bilgiler sayesinde kişi veya kurumların finans notu verilir. İşte bu nota Kredi notu adı verilir. Kredi kartınızı düzenli ödeyip ödemediğiniz, kredi borçlarını zamanında ödeyip ödemediğiniz, kredi veya kredi kartın borcundan dolayı yasal takibe uğrayıp uğramadığınız kredi notunuz belirleyen önemli faktörlerdendir.

Yine karşılıksız çekleriniz, gecikmiş çekleriniz, bankanız ile kaç yıl çalıştığınız, şu an ne kadar borcunuz olduğu gibi bilgiler sizin kredi notunuzu belirleyen faktörlerdir. Bankalar, sizin kredi notunuz ile risk durumunuzu ortaya çıkarırlar. Bu riske göre işlem yapmaya veya yapmaya karar veriler. Bu riskler 0ila 1900 rakamları arasında kredi notunuz olarak yansır. Bankaların sizleri kredi kampanyalarından haberdar etmek veya kredi konusunda kolaylık göstermesinde alınan ölçü de bu risk değerleridir. Eğer ki bankalar size sürekli kredi kampanyaları için sms atıyorlarsa bilin ki sizin kredi notunuz, kredi almak için yeterli seviyededir. Kredi notu nedir? Makalemize biraz da bu kredi notumuzu nasıl lehimize çeviririz konusunu ele alalım.

Kredi notunuzu yükseltmek veya yüksek ise sabitlemek için yapmamız gereken tek şey borcumuzu düzenli ödemektir. Eğer ki almış olduğumuz tüketici kredileri veya kredi kartlarımız düzenli ve günüde ödeyebiliyorsak kredi notumuz yükselir veya yüksek ise yerinde sayar.

Kredi notu yüksek olan kişilerin kredi başvurularında, istenilen limit orta sevilerde ise banak size, kefilsiz ve ipoteksiz kredi kullandırabilir. Ama kredi notunuz riskli sınıfında ise kredi vermeyebilir, verse bile düşük kredi miktarı da olsa kefil veya ipotek isteyebilir. Şunu da belirtmekte fayda var ki her banka aynı kredi notu bilgisine ulaşmasına rağmen, kredi verip vermeme konusunda farklılık gösterebilirler. Yani bir bankanın vermediği krediyi diğer bir banka verebilir.

Kredi notu nedir? Makalemizde son olarak; benim krediye ihtiyacım yok, benim param bana yetiyor gibi büyük konuşmamak lazım. Yarının ne olacağını hiç birimiz bilmiyoruz. Hiç hesapta olmayan acil bir ihtiyacımızı oluştuğunda bankalardan kredi talebinde bulunurken kredi notunun sizin için ne kadar önemli olacağını unutmayalım.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git