Kredi Notu Neden Düşer?

Kredi Notu Neden Düşer?
22 Ocak 2016 tarihinde eklendi, 1.575 kez okundu.

Kişilerin tüm bankalarla olan finansman ilişkilerinin sonrası oluşacak birey finansman karnesine kredi notu denildiğini biliyoruz. Kredi notunun düşük olması ile beraber, hiçbir bankanın kredi kart veya tüketici kredi imkânlarından yararlanılamaz. Kredi notu bu kadar önemliyse ve bankaların karar vermesinde esas aldığı bir değer ise kredi notunun düşmemesi için elimizden gelen gayreti göstermeliyiz. Öyle çok çaba sarf etmemize de gerek yok aslında. Akıllıca yapılacak işlemler kredi notumuzun düşmesini engeller. Kredi Notu Neden Düşer? Basit bir anlatımla ifade etmeye çalışalım.

Tüketici kredilerinin veya kredi kartlarının zamanında ve tam olarak ödenmemesi kredi notunun düşmesine neden olur. Tüketici kredisi veya kredi kartlarının 90 gün boyunca ödenmemesi ile oluşacak yasal takip ve icra işlemleri kredi notunuzun dibe vurmasına neden olacaktır. Tüketici kredisinin veya kredi kartlarının ödenmesi gereken limitten az ödemek bile kredi notunuzun düşmesine neden olur. Kıramadığınız ve çok sevdiğiniz bir arkadaşa kefil oldunuz. O arkadaşınızda kredi kartını veya tüketici kredisini ödemedi. Ödenmeyen borçlar sizden tahsil edileceği gibi kredi notunuzun da ciddi bir düşüş trendine gireceğini unutmayınız.

Diyelim ki 3.000 TL maaş alıyorsunuz ve kredi kartınıza 7.000 TL borç geldi. Sabit gelirinizden çok kredi kart borcu geldiği için kredi notunuz düşmektedir. Aynı dönemde birden çok banka kredisi kullanmak veya bankalar arası kredi talep müracaatlarınızda kredi notlarınızın düşmesine neden olmaktadır. Kredi Notu Neden Düşer? Sorusuna verilecek diğer bir cevap ise, bankalarla olmasa bile elektrik, su, doğalgaz, cep telefon şirketleri, SGK, Vergi Dairesi gibi kurumlarla yaşanacak yasal takip bile kredi notunuzun düşmesine neden olacaktır.

Protesto edilmiş, karşılığı olmayan, gecikmiş çeklerde, çek sahibinin kredi notunun düşmesine yeterli bir sebeptir. Kira veya senet ile alınmış malların, bankaya olan senet ödemelerinde gecikme meydana gelirse o da kredi notunuzun düşmesine neden olacaktır. Her ret edilen kredi kart veya tüketici kredi talepleri de kredi notu düşmesine neden olur.

Kredi Notu Neden Düşer? Makalemizin sonunda, zamanında ödenmeyen borçlar, tutulmayan sözler, dengesiz kredi borçları ve yasal takip işlemleri kredi notumuzun dibe vurmasına neden olmaktadır. Kredi notu nasıl yükselir makalemizi okuyarak ve yapılacak birkaç hamle ile kredi notunuzun yükselmesi içten bile değildir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git