Kredi Notu Nasıl Yükselir?

Kredi Notu Nasıl Yükselir?
22 Ocak 2016 tarihinde eklendi, 1.637 kez okundu.

Bankalara kredi kart veya kredi talebinde bulunuluyor ve olumsuz cevap veriliyorsa bunun tek nedeni kredi notunuzun düşük olmasıdır. Kredi Kayıt Bürosu tarafından, kişilerin geçmiş finansman işlemlerinde ki performansları takip edilmekte ve düzenli bir şekilde rapor edilip kayıt edilmektedir. İşte bu kayıtlar sonrası oluşan kredi notunun düşük olması ve bankaların o kişileri riskli müşteri olarak görmesinden dolayı kredi kartı veya tüketici kredisi vermemektedir.

İllaki bankalarla işimizin olacağı ve kullanmak zorunda olduğumuzu düşünerek, bu kredi notlarının iyileştirilmesi gerekmektedir. Bu yazımızda da kredi notu nasıl yükselir? Sorusuna cevap vermeye çalışalım.

Bankalardan alınan kredi kartlarının borçlarını zamanında ve eksiksiz yatırılması gerekmektedir. Kredi notu belirlemede en yüksek orana sahip faktörlerden biri kredi kart ödemeleridir. Kredi kart borçlarının zamanında ödenmemesi ciddi olarak kredi notunun düşmesine neden olur. Kredi kart borcunun asgari ödemesi dahi kredi notunun düşmesine neden olmaktadır.

Diğer bir önemli madde ise kullanılan tüketici kredileridir. Tüketici kredileri de,  aynı kredi kartları gibi kredi notunun değerlendirilmesinde kullanılan en önemli faktördür. Kullanılan tüketici kredilerin zamanında ödenmesi, gecikme yaşanmaması kredi notunun yükselmesine neden olur. Mümkünse kredi ödemelerini, gününden önce ödeyebilmek bize ekstra bir avantaj sağlar ve kredi notunun yükselmesinde büyük rol oynar. Kredi kart veya tüketici kredilerinin zamanında ödenmemesi ve bankaların yasal takip, icra işlemlerini başlatması, kredi notunun dibe vurmasına neden olur. Bu aşamadan sonra, tüm borç ödense bile kredi notunun yükselme trendi 6 içeresinde ancak başlamaktadır.

Kredi notu nasıl yükselir? Sorusuna verilecek diğer bir cevap ise, kredili mevduat hesabının düzenli kullanılmasıdır. Kredili mevduat hesabından çekilen paraların, zamanında ve düzenli ödenmesi de kredi notunun yükselmesine neden olur. Farklı bankalara ait birden çok kredi kartınızın olması ve bu kartların her ay düzenli olarak ödenmesi de kredi notlarında artışa neden olmaktadır. Bankalara verilecek elektrik, su, doğal gaz, cep telefon faturaları gibi otomatik ödeme talimatları da kredi notunuzun yükselmesinde sizlere bir avantaj sağlayacaktır. Kullanılan tüketici kredi borçlarının tamamını erken kapatmak da kredi puanınızın yükselmesine neden olacaktır.

Kredi notu nasıl yükselir? Konumuzda son olarak, maaş çekilen bankalara, kredi veya kredi kart ödemelerini maaştan çekilme talimatı da kredi notunun yükselmesinde avantaj sağlar.  İnsanoğlunun yapısı gereği ihtiyaçlarının hiçbir zaman bitmeyeceği, her an nakit sıkıntısı yaşayabileceği bir gerçektir. Bu gerçekle yola çıkarak, bankalar ile mesafemizi açmamalı ve tüm ödemelerimizi düzenli olarak gerçekleştirmeliyiz. Bu işlemler sonrası kredi notumuzda bizi sıkıntıya sokacak işlemlere meydan vermemeliyiz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git