Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?
12 Ocak 2016 tarihinde eklendi, 1.248 kez okundu.

Bankaların kredi taleplerine cevap verirken, başvuran kişinin kredi notuna göre kredi onayı verip vermediğin hepimiz az çok biliyoruz. Müşteriler için bu kadar önemli olan kredi notumuzu kendimizde öğrenebiliriz. Bu yazımızda da Kredi notu nasıl öğrenilir? Konusunu işlemeye çalışacağız.

Bankalar ile olan finansman ilişkilerimiz sonrası, her bireyin finansman hareketleri raporlanır ve siteme kayıt edilir. Bu sistem sayesinde de müşteriye kredi verilip verilmeyeceği ile ilgili son karar verilmiş olabilir. Birey olarak kredi notumuzu öğrenmenin ilk yolu bankalardır. Bankaların şubelerine varılarak, yazacağımız bir dilekçe ile bankadan kredi notumuzu öğrenebiliriz. Diğer bir pratik yol ise internet bankacığıdır. Bankaların, bankacılık internet şubelerine girerek de öğrenebiliriz.

Kredi öğrenme işlemi için bankalar ücret talep edebilirler. Kredi notu nasıl öğrenilir? Sorusuna cevap verebileceğimiz diğer bir yöntem ise Kredi Kayıt Bürolarıdır. Kredi Kayıt Büroları, kişilerin kredi notlarını Findeks adı verdikleri bir sistem ile tutmaktadırlar. Findeks,  bankaların kurduğu kredi kayıt bürosu tarafından hayata geçirilmiş bir hizmet sektörüdür. Bankalar, kişilerin kredi notlarını bu sistemden öğrenirler. Bizde Findeks üzerinden kredi notumuzu öğrenmek için Findesk.com adresine girip, kayıt olmamız gerekmektedir.

Bu kayıt işlemi sonrası ana ekranda yazan kredi notunuz öğrenme menüsüne girerek, TC Kimlik numaramızı girerek kısa bir süre sonra kredi notumuz öğrenmiş oluruz. Şunu da hatırlatmadan geçmeyeyim ki Findeks ’de bu hizmet için cüzi bir hizmet bedeli almaktadır. Özellikle ticaret yapan kişilerde, ticaret yaptıkları karşı tarafın da kredi notunu bu sistemden yararlanarak öğrenebilirler.

Yapmanız gereken sadece, kredi notunu öğrenek istediğiniz kişinin bilgilerini girmektir. Findeks, sizin kredi notunuzu istediği kişiye iletişe geçiyor ve karşı tarafın onay vermesi sonrası, o kişinin de kredi not bilgilerine ulaşabiliyorsunuz. Karşı tarafın kredi notunu öğrenme işlemini, kurum bazı olan tüzel kişilikleri içinde uygulayabilirsiniz. Tek şart, karşı tarafın kredi notunun öğrenilmesine onay vermekten geçmektedir.

Kredi notu nasıl öğrenilir? Konusunda sanırım sizlere faydalı olmuşuzdur. Kredi notunu öğrenmek kadar, kredi notumuzu yüksek tutmak, bankalardan kredi için başvurduğumuzda bize büyük avantajlar sağlayacağını unutmayalım.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git