Kredi Notu Düşük Olana Kredi

Kredi Notu Düşük Olana Kredi
30 Aralık 2015 tarihinde eklendi, 1.189 kez okundu.

Hareketlenen finansal yaşam koşulları bireylerin artan acil nakit ihtiyaçları ve bankaların sunmuş oldukları uygun kredi olanaklar nedeni ile daha da hareketli bir hal almıştır. Bunun sonucunda artan kredi kullanımı ve bankaların müşteri portföyünü genişletme istekler hem kredi seçeneklerini arttırmış hem de bankaların kredi şartlarını esnek bir hale getirmelerine neden olmuştur.

Bankalar kredi şartlarını esnek bir hale getirerek müşteri kazanmayı hedeflemektedirler. Bankaların yaptığı bu müşteri kazanma hamlelerinden biride kredi çekmede önemli bir etken olan şahısların daha önce ki finansal performanslarına göre belirlenen ve bu performansları yansıtan kredi notlarının eskisine göre bazı kredilerde o kadar da göz önünde bulundurulmaması olmuştur. Bankaların buradaki amaçları o kadar riskli olmayan müşterileri kredi notlarının düşük olması nedeni ile kaybetmek istememeleridir.

Kredi notu düşük olana kredi seçeneği sunan bankalar müşterilerine belirli miktarlara kadar kredi imkânları sağlamaktadırlar. Bunda bir etkende bankaların kredi notu nedeniyle çok sayıda müşteri kaybetmekten çekinmeleridir. Kredi notu düşük olana kredi veren bankalar kredi notuna bağlı kalmadan kısa vadeli kredileri müşterilerine sağlamaktadırlar. Ve bankalar bu kredi seçeneklerinde müşterilerinden bazı kredi miktarı garanti teminatları talep etmektedirler.

Bu nedenle bankalar tarafından kişilerden talep edilen teminatlar olan; kefil gösterme, herhangi bir taşınmazın bankaya ipotek ettirilmesi gibi teminatlar ile bankalardan kredi notu olmadan kredi alabilmektedirler. Kredi notu olmadan kredi veren bankalar özellikle özel teşebbüs bankalarıdır. Bu bankalar arasında; Garanti Bankası, ING Bank, HSBC, Finans Bank gibi bankalar yer almaktadır.

Bu bankalar müşterilerine kredi notu olmadan kredi imkânı sağlamaktadır. Ayrıca uygun kredi imkânlarını müşterilerine sağlamaktadırlar. Ayrıca uygun faiz oranlarını ve uygun geri ödeme planı imkânlarını da müşterilerine sunmaktadırlar. Bu olanaklar ile kredi kullanabilen müşteriler acil nakit ihtiyaçlarını finanse edebilirler.  Bu da bankalar tarafından kişilere sunulmuş olan birçok olanaktan biridir.

Kişiler böylece acil nakit ihtiyaçlarına çözüm bulularken bankalarda sağladıkları olanaklar sayesinde gerekli şartları sağlayan müşterilere kredi vererek müşteri sayılarını arttırabilmektedirler. Kredi notu bazen göz ardı edilebilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git