Kredi Kayıt Bürosu (KKB) ve Findeks

Kredi Kayıt Bürosu (KKB) ve Findeks
31 Aralık 2015 tarihinde eklendi, 1.242 kez okundu.

Kredi Kayıt Bürosu (KKB) Nedir?

Türkiye’nin önde gelen dokuz bankasının ortaklığıyla Kredi Kayıt Bürosu (KKB) 1995 yılında kurulmuştur. Türkiye’nin ilk ve tek kredi bürosu olma özelliğini taşımaktadır. Kredi Kayıt Bürosunu; Halk Bankası, Ziraat Bankası, Vakıfbank, İş Bankası, Garanti Bankası, Şeker Bank, Deniz Bank, Ak Bank ve Yapı kredi kurmuştur.

KKB’yi Kimler Yönetmektedir?

Kredi Kayıt Bürosunu kuran dokuz bankanın, Genel Müdür Yardımcıları ile yönetim kurulunda temsil edilenler KKB’yi yönetmektedir. KKB’de bankaların bu kadar yüksek bir statüden temsil edilmesi kuruma bankalar tarafından ne kadar çok önem verdiğini göstermektedir.

Kurumun Temel Amacı Nedir?

Kurumun yegane amacı, yapılacak her tülü finansal hizmetleri, üye kuruluşlar arasında bilgi paylaşımı yaparak,finansal taleplerin daha doğru analiz edilmesinin sağlanmasıdır. Bununla birlikte sistemlerini geliştirerek hatalı işlem, kötüye kullanım vb. durumların önüne geçmeyi sağlamak da bir başka amacıdır. Daha güvenilir bir finansal yapının kurulması için Findeks, yardımcı olmaktadır.

154 üye 2014 yılı içerisinde, toplamda 375 milyon sorgulamanın altına imza atmıştır. Üye sayısındaki ve sorgulama rakamlarındaki artışın buralara gelmesi, kredi notunun ne denli önemli olduğunu göstermektedir.

Kullanan Şirketlerin Çeşitliliği

Finans işi ile doğrudan iştigal eden firmalardan başka müşterileriyle çeşitli borç alacak ilişkisine giren firmalar da değerlendirme için artık kredi notu kullanımına geçmiştir. KKB’ye üye olan sigorta şirketleri örnek alınacak olursa, yakın bir zaman içerisinde sigorta poliçe tutarlarının bile kredi notu  değerlendirme ölçütlerine göre düzenlenecek denilebilir.

Kredi Kayıt Bürosu İlerleyen Zamanlarda Daha Çok Hizmet Verecek

KKB ilerleyen süreçte sadece not veren bir kuruluş olmayacak. Durum/ihtiyaç analizi, işlem kolaylığı, kişisel bilgilerin güvenliği konularında müşterilerine daha fazla hizmet sunacak. Bu hizmetleri geliştirmeye devam ederek her geçen gün daha fazla insan ve kurum KKB’nin veri ve analizlerini kullanacak. Ürünler geliştikçe ilerleyen süreçte çok daha fazla kurum ve kişi KKB’nin hizmetleriyle tanışacak ve memnuniyet oranı artacak.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git