Kredi Kartı İcra Takibi Ne Zaman Başlar?

Kredi Kartı İcra Takibi Ne Zaman Başlar?
9 Ocak 2016 tarihinde eklendi, 2.392 kez okundu.

Post cihazı olan tüm alış veriş merkezlerinde geçen ve milyonlarca insanın sahip olduğu kredi kartlarının dönem borcuna müteakip borcun hepsini veya asgari ödeme tutarını ödemediğimiz zaman, bankalar tarafından kredi kart borcunun tahsili için hakkınızda yasal takip başlatma hakkı bulunmaktadır. Bu yazımızda da Kredi Kartı icra takibi ne zaman başlar? Sorusuna ve kart sahiplerinin izlemesi gereken yolları anlatmaya çalışacağız.

Kredi Kart borcunuzun son ödenme tarihinde, borcunuzun tamamı veya asgari ödeme tutarını ödemediğiniz zaman kart gecikme dönemi başlar. Bankalar sizi, kredi kartınızın borcunu olduğunu, gecikmeye girdiğini söyleyerek ödemenizi ister. Ödemediğiniz kredi kart borcunuzun son ödenme tarihinden 15 gün sonra hala bir ödeme yapılmamışsa, bankanız kredi kartı borcunuzun tamamını veya asgarisini ödeyinceye kadar kartınız kullanımını kapatır.

Bu aşama 90. Güne kadar devam eder. 90. Günün sonunda hala kredi kart borcunuzu ödememişseniz bu sefer kartınız tamamen iptal edilir. Tabi bu 90. güne kadar banka sizi sabah akşam borcunu öde diye arar durur. Kritik 90.günden sonra banka size noter tasdikli bir ödeme emri gönderir. Bu ödeme emri ile size borcunuzu 7 gün içeresinde ödemenizi, ödemezseniz dosyanızın bankanın avukatlarına gönderileceği ve hakkınızda icra takibi başlatılacağını belirtir. Bu 7 günlük süre içerisinde sizi bankanız arayabilir ve ödeme konusunda bir anlaşma yapmaya çağırır. Bu anlaşma ile kredi kart borcunuzun yapılandırılması ve taksitle ödeme teklifinde bulunurlar. Yine aynı teklif, siz tarafından da bankaya sunulabilir ve borcun ödenmesi için yapılandırma ve yeni ödeme seçenekleri sunabilirsiniz.

Şunu unutmamak lazım teklif ister sizden gelsin isterse bankadan gelsin borcun günün geçtiği günden yapılandırma yaptığınız zamana kadar kredi kartına Temerrüt Faizi uygulanır. Banka ile borçlu arasında ödeme konusunda anlaşmaya varılamaması veya borçlunu hala borcunu ödememesi üzerine kredi kart borç dosyanız avukata gönderilir. Kredi Kartı icra takibi ne zaman başlar? Konusun en önemli yerine geldik. Avukatlar, kredi kart borcunuzun silme, faiz tutarının düşürülmesi teklifinde bulunup, borcunuzun anapara üzerinden yeniden yapılandırması ve taksitlendirilmesini isteyebilirler.

Bu teklif sizin için en hayırlı olan tekliftir. Çünkü dosyanız icra takibi için işleme konulduğunda avukat masrafı, dosya masrafı, icra masrafı gibi yeni borçlar ortaya çıkacak ve borcunuzun üzerine eklenip tahsil edilecektir. Buna rağmen borcunuzu ödemediğinizde avukat, dosyanızı icra müdürlüğüne gönderir. İcra müdürlüklerinden tarafınıza gönderilen 7 gün içeresinde borcunuzu ödeme emri gelir. Yine ödemezseniz üzerinize kayıtlı taşınır – taşınmaz malların icra yoluyla satılıp, kredi kart borcunuz tahsil edilir.

Kredi Kartı icra takibi ne zaman başlar? Sorusuna hiç muhatap olmadan, kullandığımız kredi kart borçlarını en azından asgarisini ödemek ve kredi notumuzun düşmemesi için borçlarımızı ödeyebilmenin gayreti içinde olalım.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git