Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?
9 Ocak 2016 tarihinde eklendi, 1.408 kez okundu.

Kişilere alış verişlerinde büyük avantajlar sağlayan kredi kartlarının kullanımı son dönemlerde oldukça yaygınlaşmıştır. Bunda bankaların kredi kartı kullandırma şartlarında esneklik sağlamaları ve firmalar ile yapmış oldukları kampanya anlaşmaları fazlasıyla etkili olmuş ve kredi kartı kullanımının yaygınlaşmasına neden olmuştur. Kredi kartı kullanımı bilinçli bir şekilde yapılırsa kişilerin finansal hayatlarında kolaylıklar sağlarken kredi kartı kullanımının bilinçsiz bir hal alaması kişileri ödemekte zorlanacakları borçların altına sokabilmektedir.

Kişilerin bu şekilde artan bir hal alan borçlarını ödeyememeleri bankalar ile sorun yaşamalarına neden olmaktadır. Kredi kartlarını bilinçsizce kullanan müşteriler karşılaştıkları ödeme güçlükleri sonrasında Kredi kartı borcu ödenmez ise ne olur? Sorusunun cevaplarına yönelmektedirler. Ancak bu durumun borçlar birikmeden önce sorgulanması ve harcamalarda dikkat edilmesi gerekmektedir.

Ancak biriken kredi kartlarının ödemelerinde zorlanan ve harcamalarında dikkat etmede geç kalan müşteriler biriken kredi kartı borçları nedeni ile zor duruma düşmekte bankalar ile olan ilişkileri negatif yönde etkilenmektedir. Bu da kişilerin kredi notunun düşmesine neden olmaktadır.

Kredi kartı borcu ödenmez ise ne olur? Kredi kartı borçlarında herkesçe bilindiği üzere asgari tutar üzerinden ödeme yapılması mümkündür. Asgari tutar ödendiği takdirde sorun yaşamadan kredi kartı kullanımına devam edilebilmektedir. Ancak asgari ödeme yaparak kredi kartı kullanımına devam etmede farklı sakıncalar vardır. Bu sakıncalar ise:

  • Bankaların gözünde güvenilirlik puanının kaybedilmesine neden olmaktadır.
  •  Kişiler ödediğiniz kısım için her ay fazladan faiz ödemek zorunda kalmaktadır.

Kredi kartı borçları için bankaların iltimas gösterebildiği süre genellikle 2 ay kadardır.  Kredi kartı borç taksitlerinin 2 ay geriden ödeyerek devam eden müşteriler gecikme faizinin dışında bir sorunla karşılaşmazlar. Ancak bu durum adına her banka sözleşmelerde farklı tutum sergileyebilirler. Bankalara göre farklılık göstermeyen durum ise bankalar kredi kartı ödeme gecikmelerinde 3 ay gecikme gösteren müşterilerden borcun tamamının ödenmesini veya borcun yeniden taksitlendirmesini talep edebilmektedir.

Bu aşamada kişiler bankaların bu taleplerine uymazlarsa bankalar tarafından yasal işlem başlatılmaktadır yani icra takibi. Bu kişiler açısından olumsuz sonuçlar oluşturur.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git