Kredi İcra Takibi Nasıl ve Ne Zaman Başlar?

Kredi İcra Takibi Nasıl ve Ne Zaman Başlar?
9 Ocak 2016 tarihinde eklendi, 3.160 kez okundu.

Bankalardan kullanmış olduğunuz tüketici kredisinin 3 ay peş peşe ödememeniz durumunda bankanız, kredinin tahsili için yasal yollara başvurur ve alacağını tahsil etmek ister. Peki, Kredi İcra Takibi nasıl ve Ne Zaman Başlar? Borçlunun bu yasal takip sırasında izlemeniz gereken yollar nelerdir? Gelin hep beraber bu konuyu inceleyelim.

Bankalardan çekmiş olduğunuz kredi taksitinin birini ödemediğiniz zaman, banka sizi beklemeye başlar. Kesinlikle icra takibi başlamaz. Ancak banka şifahen sizi arar ve kredi taksitinizi ödemediğiniz konusunda sizi hatırlatır. Ödenmeyen ikinci taksitten sonra bankanın tavrı biraz daha sertleşir ve ödenmeyen iki taksitin bir ana önce ödenmesini yoksa icra takibine başlayacağını belirtir. İkinci taksitin son ödeme gününde hala ödenme yapılmamışsa banka size Noter tasdikli ödeme ihtarnamesi gönderir.

Dananın kuyruğunun koptuğu yer üçüncü taksitinin ödenmemesidir. Üçüncü taksitin son ödenme tarihinden sonra hala bir ödeme yapılmamışsa, banka sizin kredinizi kredi takibe gönderir. Bu aşama çok önemlidir. Kredi dosyanızın avukata gitmesi ve hakkınızda icra takibi başlamadan banka ile anlaşma yoluna gidilmesi gerekir. Çünkü icra masrafı avukatlık ücreti, dosya ücreti gibi ciddi oranlarda ki birçok masrafta ödenmemiş kredi borcunuza dâhil edilir. Burada sizin yapmanız gereken banka ile anlaşma zemini hazırlamaktır.

Kredi borcunun ödenmesi için süre talebi veya kredinin yeniden yapılandırılması gibi seçenekler sunabilirsiniz. Siz bu aşamayı da es geçtiniz ve kredi borcunuzu yine ödemediniz. O zaman kredi borcunuzun tahsili için dosyanız bankanın avukatlarına gönderilir. Bu aşamada da dosyanızın icraya düşmemesi için tekrar bir şansınız daha vardır. Avukat ile görüşüp borcun taksitlendirilmesini veya kredi borcunu ödemek için belli bir süre daha talep edebilirsiniz. Bunu da yapmadınız ve avukatla herhangi bir sulh yoluna gitmediniz.

İşte burada Kredi İcra Takibi nasıl ve Ne Zaman Başlar? Sorununun sonuna gelmiş olursunuz. Avukatlar, bankadan kullanmış olduğunuz kredinin tahsili için İcra müdürlüğüne başvururlar. İcra müdürlüğü kanalıyla size gelen ‘’ 7 gün içerisinde borcunuzu ödeyin’’ şeklinde resmi belge tebliği edilir. Size verilen 7 gün içerisinde yine ödeme yapmamışsanız, avukatlar icra yoluyla üzerinizde kayıtlı olan taşınır ve taşınmaz mallara el koyar. Veya maaşlı iseniz maaşınıza daha haciz koydurtabilirler.

Kredi borcunuzun faizi, mallarınızın icra tarafından el konulsa bile devam eder ve icra satışı sonrası kullanılan kredi tutarı, icra, avukatlı vs. masrafları ve kredi borcunuzun o ana kadar ki faizi de tahsil edilir. Sizde, Kredi İcra Takibi nasıl ve Ne Zaman Başlar? Sorusu sadece bir merak konusu olarak kalmasını ve böyle bir soruyla hayatınız boyunca hiç karşılaşmamanız ve başınıza gelmemesi dileğiyle.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git