Kredi Borcu Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Kredi Borcu Yapılandırma Nasıl Yapılır?
9 Ocak 2016 tarihinde eklendi, 1.139 kez okundu.

Konut kredisi başta olmak üzere bütün kredi türlerinde, kredi borcunu ödeyemeyenler için sunulan bir borç ödeme sistemine Kredi borcu yapılandırma adı verilir. Kredi borcu yapılandırma nasıl yapılır? Hangi durumlarda kredi borcu yapılandırılması yapılır? Bu yazımızda bu konulara değineceğiz.

Kredi borcu yapılandırılması iki şekilde yapılır. İlk yapılandırılma şekli taksitlerini ödemekte zorlandığımız krediler için uygulanır. Zaman zaman kredi taksitlerini ödemekte zorlandığımız dönemler olabilir ve ödemelerimi geciktirebiliriz. Bu gecikme birkaç taksitle devam ettiğinde bankalar kredi borcunuzun tahsili için hukuki yollara başvurabilirler. Bir konuya özellikle değinmek isterim ki bankalar yasal takibe düşmemiş borçlar için yapılandırmaya sıcak bakmamaktadır.

Yasal takibe düşmeden, en uygun maliyetli bankadan toplam borcunuz üzerinden yeni bir ihtiyaç kredisi çekip eski borçlarınızı kapatabilirsiniz. Bu en mantıklı hareket olacaktır. Çünkü yasal takibe düştüğünüz zaman bankanın mevcut bireysel kredi faiz oranlarından değil, yapılandırma kredisi faiz oranlarından yeniden borçlanmak durumunda kalırsınız. Bu daha cebinizden daha çok para çıkacak demektir.

Şimdi de Kredi borcu yapılandırma nasıl yapılır? Sorusunun ikinci yoluna gelelim. Diyelim ki konut kredi aldınız ve almış olduğunuz kredinin o günkü faiz oranı 1.25’dir. Aradan belli bir zaman sonra faiz oranları ciddi bir düşüşe geçti ve 0.75’e kadar geriledi. Bankanızdan, kullanmış olduğunuz kredi faiz oranını şimdi ki faiz oranıyla yani 0.75 ile tekrar hesaplanmasını ve yapılandırılmasını isteyebilirsiniz. Bankanız, sizin bu teklifiniz kabul etmek zorunda değildir.

O zamanda diğer bankalarla iletişime geçip o günkü faiz oranıyla yapılandırmayı kabul eden banka ile anlaşabilirsiniz. Yeni anlaştığınız banka, eski bankanıza olan borcu öder ve o günkü faiz oranlarıyla size yeni bir kredi açar. Şimdi okuyacağınız yer çok önemli. Lütfen dikkatli okuyun. Yapılandırma kredilerinde ödenecek masraflar çok daha önemli hale geliyor.

Sadece yeni kredinin masrafları değil eski kredinin kapama ücreti de söz konusu oluyor. Yapılandırma ile elde edeceğiniz faiz kazancınızın ödeyeceğiniz masrafların üzerinde olması gerekir ki bu işlem sizin için karlı olsun. Eğer ki yapılandırma işleminde çok fazla bir karınız yoksa hiç denemeyin derim.

Kredi borcu yapılandırma nasıl yapılır? Sorusuna verilebilecek en güzel cevap, eğer ki kredinizi ödeyemeyecek durumdaysanız kesinlik yapılandırma işlemine girin. Bankanın olumsuz yaptırımları ile karşılaşmamak için zamanında kredi yapılandırması yaparak borçlarınızı hafifletmek sizin için en ideal yoldur.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git