Findeks ve Kuruluş Amacı

Findeks ve Kuruluş Amacı
29 Aralık 2015 tarihinde eklendi, 1.134 kez okundu.

Findeks Türkiye genelinde en çok tercih edilen 9 bankanın  ortaklığı ile kurulmuş bir finans projesidir.  Bireylere yönelik tasarlanan bu finansal hizmet projesi Kredi Kayıt Bürosu tarafından kurulmuş desteklenmiş ve hayata geçirilmiştir. Bu proje ile kendinizie ait kişisel finansal durumunuzu öğrenebilir ve kontrol altında tutabilirsiniz. Teknolojinin sağlayacağı en son yüksek güvenlik hizmeti ile sadece kişinin kendisinin teyit ettirebileceği bilgiler aracılığıyla hizmet vermektedir. Yapılan işlemler ve mahrem bilgi diyeceğimiz bu veriler yine Kredi Kayıt bürosu A.Ş tarafından yüksek koruma altında tutulur.

Bu proje içerisinde Findeks kredi notu uygulaması bulunmaktadır. Bu not bireyin finansal statüsünü ve alışkanlıkları ödeme performansını belirlemeye yöneliktir.  Mesela;  herhangi bir bankanın kredi verirken istediği referanslara karşılık gelen bir not uygulamasıdır. Bu finansal notlarınız büyüyen ve sıklaşan işlemlerinize paralel olarak büyüyecektir.  Bir nevi Finansal sektörünün karnesi olarak tanımlanabilecek olan bu kredi notu ne kadar çok olursa kredi miktarı ve başvuru onaylanma o kadar o kadar artacaktır.

Findeks projesi banka aracılığıyla veya web site aracılığıyla üyelik kabul etmektedir.  Web sitesi ile yapılan üyelikler özel bilgiler içerdiğinden yüksek güvenlik önlemleri alınmıştır. Web sitesi aracılığıyla bireysel üyelik ve ticari üyelik alternatifleri mevcuttur. Bireysel üyelik yaptırmak için üye ol butonu ile hiçbir işlem yapmadan doğrudan üye olabilirsiniz. Ticari üyelik için web sitesinde size verilen formu doldurduktan sonra yine kolay bir şekilde üye olmanız mümkün kılınmaktadır.

Formu doldurup üye olma işlemini tamamladıktan sonra aktivasyon işlemi yapılmalıdır. Bu işlem projenin kuruluşunu sağlayan 9 bankada aktivasyon hizmeti veren personeller aracılığıyla gerçekleştirilir. Findekse üyelik durumunda yaptığınız tüm işlemlerin yanı sıra kredi notunuzu da TC kimlik numarasıyla web sitesinden öğrenebilirsiniz.  Kredi notunuzu öğrendikten sonra tekrar öğrenmek istediğinizde eski notun güncellenmesi gerekir. Güncelleme işlemi için 4 TL ücret ödenmesi gerekmektedir.

 Minimum kredi notu 0 iken maksimum kredi notu 1900’e kadar çıkabilmektedir. Yine Findeks renkleri olarakta işaretlenen veriler Findeks Rengi Kırmızı, Findeks Rengi Sarı ve Findeks Rengi Yeşil olarak sınıflandırmada bulunmaktadır. Aynı zamanda Hesapları olumsuz sonuçlanan ve Findekse daha önceden üyeliğini yaptırmış bir kişinin kredi notu, henüz üyelik yaptırmış bir kişinin kredi notundan daha düşük olabilir. Kredi kartı borçları gibi borçlarınızı zamanında ödeme gibi durumlar Findeks kredi notuna olumlu yönde etki edecektir. Son zamanlarda adından sıkça bahsettiren bu uygulama ticari amaçla kullananlarda itibarın ta kendisi haline gelmiş durumda.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git