Findeks Ticari Kredi Notu Nedir?

Findeks Ticari Kredi Notu Nedir?
22 Ocak 2016 tarihinde eklendi, 1.716 kez okundu.

Bankaların bireylere kredi verirken dikkat etiği en önemli husus kredi notlarıdır. Kredi notunun risk derecesine göre kredi taleplerini olumlu veya olumsuz şekilde cevaplanmaktadır. Her bireyin kredi notu olduğu gibi her ticari işletmeninde bir kredi notu bulunmaktadır. Bu yazımızda da Findeks Ticari kredi notu nedir? Başlığıyla ticari kredi notu hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Kredi kayıt bürosu, bireylerin finansal hareketlerini nasıl raporluyorsa, ticari firmalarında finansal hareketlerini düzenli bir şekilde raporlayıp ticari kredi notunu belirlemektedir. Ticari kredi notu; kredi, çek, teminat gibi bilgiler doğrultusunda kredi, çek ödemelerinin performanslarına göre belirlenen notlardır. Findeks ticari notları belirlenirken, ticari firmaların kesmiş oldukları çeklerin 5 yıldaki keşide edilen çeklerin en düşük, en yüksek ve ortalama çek tutarları bazında dağılımı, verilen çeklerin karşılığının çıkıp çıkmaması, çeklerin ödeme günlerinde meydana gelen gecikmeler gibi işlemler ticari kredi notunun belirlenmesinde kullanılmaktadır.

Yine ticari firmaların kullanmış oldukları kredileri zamanında ödeyip ödemediği, yasal veya icra takiplerinin olup olmamamasın da ticari kredilerin belirlenmesinde önemli faktördür. Yine bankalar tarafından verilen teminat mektupları da kredi notunun belirlenmesinde kullanılmaktadır. Findeks ticari notlar, Findesk.com adresinden öğrenilmektedir. Paket hizmetlerin sunulduğu hizmette, kredi notları, notlu risk raporları, Endeksli çek raporları, karekodlu çek raporları paketlerinden yararlanıp, ticari firmanın veya bir başka ticari kuruluşun kredi notu öğrenilmektedir.

Bireylerin kredi notunun risk derecesi gibi ticari firmaların risk derecesi de banklarla yaşanacak olan finansman işlemlerde esas alınacaktır. Ticari kredi notunun değerine göre finansman işlemler değerlendirmeye alınacaktır.  Ticari Kredi Notu, “Kurumsal Büro Sistemi” bünyesinde bulunan veriler üzerinden yapılan modelleme çalışmalarıyla ortaya çıkmıştır. Bu çalışmalar sonucunda KKB, oluşturulan iki ayrı “Ticari Kredi Notu” modelini üye kurumların kullanımına sunmaktadır.

Findeks Ticari kredi notu nedir? Yazımızda son olarak, Ticari kredi notu, kredi kayıt bürosunun bilgi tabanında yer alan güncel veya geçmiş kredi bilgileri ve diğer finansman kriterlerin değerlendirilmesi ve hesaplanması ile oluşturulmuş bir veri taban çalışmasıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git