Findeks Risk Raporu Alma

Findeks Risk Raporu Alma
30 Aralık 2015 tarihinde eklendi, 1.486 kez okundu.

Kredi notu kavramının yaygınlaşması ile ortaya çıkan bir kavram da risk raporu kavramıdır. Risk raporu hakkında bilgi vermek gerekirse: Risk raporu; kişilerin halen aktif ve son 5 yıl içerisinde kapanmış olan kredilere ilişkin ödeme geçmişlerini gösteren rapora verilen isimdir. Bu risk raporu oluşturulurken ülke içindeki tüm bankalardan ve finans kuruluşlarından aylık olarak alınan kredi kullanım ve ödeme performansları verileri kullanılır. Risk raporu tamamen kişilerin bankalar ile olan bireysel ilişkilerinden oluşmaktadır.

Kişilerin bankalar ve finansal kuruluşlar ile olan ilişkilerinin bilgileri bu kurumlar tarafından düzenli olarak Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’ne iletilmektedir. Bu bilgiler FİNDEKS tarafından düzenlenerek raporlanmaktadır. Risk raporu kişilerin finansal performanslarını en doğru şekilde ifade edebilmeleri adına kredi notu bilgilerinin yanında geçmiş finansal hareketlerinin ve güncel finansal durumlarını en iyi şekilde değerlendirebilecekleri detaylı bilgileri içermektedir. Risk raporunda yer alan bilgiler şu şekilde sıralanmaktadır:

  • FİNDEKS kredi notu
  • Toplam kredi limitleri
  • Borç toplamları
  • Ödeme geçmişi
  • Geciken ödeme kontrolü
  • Açık hesap listesi
  • Kapatılmış hesap listesi
  • Takibe alınmış krediler

Finansal hayat açısından önemli olan risk raporuna kişilerde ulaşım sağlayabilmektedirler. FİNDEKS risk raporu alma seçenekleri kişilere sunulan hizmettir. Kişiler risk raporlarını FİNDEKS üzerinde alabilmektedirler.  Risk raporu kişilerin aylık olarak güncellenen finansal durumlarını yansıtmaktadır. Finansal kurumlar bir önceki ay sonu itibari ile müşterilerinin ödeme performansına dönük olan bilgilerini FİNDEKS raporlama kurumuna bildirirler.

FİNDEKS raporları açılış tarihine bakılmaksızın kişilerin tüm aktif kredilerinin yanı sıra son 5 yıl içerisinde kapanan tüm kredi bilgilerini de kapsamaktadır. Yasal takibe alınmış ancak hala bakiyesi kapanmamış olan krediler 5 yıldan daha eski olsa bile rapor kapsamına dâhil edilir.

FİNDEKS risk raporu alma kişiler için sunulmuş bir hizmettir. Kişiler bireysel risk raporlarını FİNDEKS internet sayfası üzerinden kolaylıkla alabilmektedirler. Kişiler FİNDEKS risk raporlarını 2.3TL karşılığında alabilmektedirler. Daha önce FİNDEKS risk raporunu alan kişiler bu raporlarını istedikleri zaman FİNDEKS internet sitesi üzerinden alabilirler.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git