Findeks Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Findeks Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?
30 Aralık 2015 tarihinde eklendi, 1.121 kez okundu.

Finansal hayatın gereklilikleri olarak ortaya çıkan bankalar ile kişiler arasında ki ilişkiler son dönemlerde daha da yaygılaşmıştır. Bankalar ve kişiler arasında ortaya çıkan ilişkiler sonucunda kişilerin bu ilişkiler sonrasında bankalar ile yapacakları yeni anlaşmalarda etkili olan kredi notu kavramı da son dönemlerde literatüre katılan bir kavramdır.

Kredi notu; kişilerin bankalar ile yaptıkları kredi ve kredi kartı anlaşmaları sonrasında kişilerin yaptıkları anlaşmalar sonucunda belirlenen puan tabloları yansımasıdır.

Kişilerin bankalar ile olan ilişkileri Kredi Kayıt Bürosu tarafından kayıt altına alınmaktadır. Kredi Kayıt Bürosu tarafından kayıt altına alınan bilgiler kişilerin bankalar ile olan ilişkilerinde ki tutumları sonucunda belirlenmektedir. Kişilerin kredi notları yeni ilişkilerde müşterileri ile ilgili en çok dikkat ettikleri unsur olarak nitelendirilebilir. Bu kredi notları kişilerin bankalardan aldıkları kredilerin geri ödeme planlarına uyup uymamalarına göre ve bankalardan kullandıkları kredi kartlarının taksitlerinin geri ödemelerine dikkat edip etmemelerine göre şekillenmektedir.

Kişiler kullandıkları krediler de ve kredi kartlarında ödemelerine dikkat ederlerse bu kişilerin kredi notlarında pozitif etkiler yaratır. Bu da kişilerin finansal sicillerinde olumlu özellikler sağlar. Bu durumun aksi bir hal alması kişilerin kredi notlarında negatif etkiler yaratır ve bu durum kişilerin finansal sicillerinde olumsuz bir etki oluşturur. Ve bu kişilerin bankalar ile yapacakları yeni anlaşmalar olumsuz sonuçlanabilir. Bu denli önemli olan bir konu son dönemlerde kredi notu sorgulama seçeneklerini de ortaya çıkarmıştır.

Kişiler kredi notlarını KKB verilerinde ve FİNDEKS kurumlarından öğrenebilmektedirler. FİNDEKS kredi notu nasıl öğrenilir? Gelişen internet sisteminin kullanıcılara sağlamış olduğu kolaylıklardan biride FİNDEKS internet sayfası üzerinden kredi notu sorgulama hizmetidir. Kişiler FİNDEKS internet sitesine giriş yaparak bireysel üyelik bölümünden üyelik oluşturarak kredi notlarını sorgulayabilmektedirler.

FİNDEKS kredi notu nasıl öğrenilir? Kişiler FİNDEKS internet sayfası üzerinden üyelik oluşturduktan sonra üyelik bilgileri ile siteme girişi yaparak kredi notlarını sorgulayabilmektedirler.

FİNDEKS üzerinden kredi notu sorgulama işlemleri site üzerinden bir defaya mahsus olarak ücretsiz yapılabilmektedir. Daha sonra ki sorgulama işlemlerinde ücret alınır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git