Findeks Çek Raporu Nedir?

Findeks Çek Raporu Nedir?
6 Ocak 2016 tarihinde eklendi, 1.381 kez okundu.

Günümüzde finansal gelişmeler baş döndürücü noktalara gelmiştir. Finansman işlemler için bankaların yeri ve önemi tartışılmaz. Kişi ve kurumların yoğun olarak kullanıldığı bankalar üzerinde kredi, kredi kartı kadar çeklerin de kullanım alanı genişlemektedir. Kişi ve kurumlar, iş yaptıkları ve işin bedelini çeklerle ödeyenleri tanımak ve onların güvenilirliği hakkında bilgi sahibi olmak ister. İşte burada kişi ve kurumların yardımına Findeks çek raporu yetişmektedir. Bu yazımızda Findeks çek raporu nedir? Niçin önemlidir gibi sorulara cevap arayacağız.

Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından düzenlenen Findeks Çek raporlarında kişi ve kurumların çek hareketlerinin dökümü bulunmaktadır. Çek Raporunda, kişinin çek hizmeti aldığı bankalar; son 1-3-12 ayda ödenmiş, karşılıksız çıkmış ve sonradan ödenmiş ya da karşılıksız çıkmış ancak hala ödenmemiş çeklerin adet ve tutarları yer almaktadır. Ayrıca bankacılık sektörüne tahsil ve teminat amacıyla verilmiş ileri vadeli çeklerinin adet, vade ve tutarları; kişinin henüz keşide etmediği veya etse bile bankacılık sistemine henüz aktarılmamış, kullanılabilir durumdaki çek yapraklarının sayıları ile ilgili bilgiler bulunmaktadır. Bu bilgiler dışında,  son 5 yıldaki keşide edilen çeklerin en düşük, en yüksek ve ortalama çek tutarları bazında dağılımı ile karşılıksız çıkmış çeklerinden en fazla 50 adedinin listesi yer alır.

Findeks çek raporunda hangi dönemlere ait çek bilgileri de bulunmaktadır. Findeks Çek Raporları sayesinde,  karşılıksız çeklerde 2009 sonrası, ödenmiş çeklerde ise 2007 sonrasındaki veriler hakkında bilgi sahibi olunmuş olur. Bankalardan alınan bilgiler doğrultusunda, Findeks çek raporları günlük olarak güncellenmektedir. Findeks çek raporunuzu,  kkb.com.tr veya Findeks.com adreslerinden öğrenebilirsiniz.

3. kişi ve kurumlara ait kredi risk raporu veya çek raporu öğrenmek için internet şubesine giriş yaptıktan sonra risk raporu istediğiniz kişi veya kurum bilgilerini sisteme girerek KKB rapor istediğiniz kişilere SMS ile bilgilendirme yaparak onay istenir. Rapor sahibi SMS ile onay vermesi durumunda talep ettiğiniz 3. kişinin raporuna ulaşabilirsiniz.

Findeks Çek Raporlarında Türkiye’de çek ürününü sunan tüm bankalara ait veriler bulunmaktadır. Bu bilgiler sayesinde sağlıklı kararlar alınabildiği gibi çek mağduriyetliğinin de sonuna gelinmiş olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git