Findeks Notu Düşük Olana Kredi Verenler

Findeks Notu Düşük Olana Kredi Verenler
30 Aralık 2015 tarihinde eklendi, 1.338 kez okundu.

Finansal kurumlar, büyük işletmeler ve bankacılık sektörü ile kişiler arasında ilişkilerde kişilerin finansal performansları dâhilinde oluşan kredi notları ya da bir diğer anlamı ile FİNDEKS notları Kredi Kayır Bürosu ve FİNDEKS Finansal Raporlama Kurumlarınca kayıt altına alınan puan tablolarıdır. Kişilerin uzun vadeli ve kısa vadeli finansal performansları ile kayıt altına alınan bu puan tabloları kişilerin daha sonrasında oluşacak finansal ilişkilerini belirleyen en önemli etkendir.

Kredi notları kişilerin performanslarına şekillenen ve finansal ilişkilerine yön veren finansal verilerdir. Kişilerin bu finansal verilerde yer alan puan tabloları içindeki notları ne kadar düşerse kişilerin sonrasındaki finansal ilişkileri o kadar zorlaşmaktadır. Bankların uygun kredi koşullarıyla müşteri çekme istekleri kredi şartlarını esnekliklere neden olmuştur. Şahısların bankalardan kredi alabilmelerinde en etkili faktör kredi notları yani FİNDEKS notlarıdır. FİNDEKS notları düşük olan bireylerin bankalarla yapacakları anlaşmalar zor şartların yerine getirilmesini gerektirmektedir.

Ancak kredi notu yüzünden müşteri kaybetmek istemeyen bankalar bu koşullarından bazı kredi olanaklarında müşterilerine tolerans gösterebilmektedirler. FİNDEKSİ düşük olana kredi verenler yani bu bireylere kredi imkânı sağlayan bankalar kredi notları nedeniyle kredi çekemeyen bireyler için bir çözüm yolu üretmeye çalışmışlardır. FİNDEKSİ düşük olana kredi verenler şahısların ekonomik düzeylerine ve toplam gelir miktarlarına bakarak uygun kredi seçenekleri ve uygun ödeme planları ile kişilerin nakit ihtiyaçlarına cevap vermektedir.

Kredi notunu önemsiz sayan bankaların amacı bankaya müşteri çekmek ve müşteri sayılarını arttırmaktır. Bu tür bankalar fazla yaygın olmasa da bu şekilde kredi veren bankalar vardır. Bu bankalar genel olarak özel girişim bankalarıdır. FİNDEKSİ düşük olan kişilerin kredi alabilecekleri bankalar; Finans Bank, ING Bank, Deniz Bank, Odea Bank, Albaraka Türk Bankası, Kuveyt Türk Bankası gibi bankalardır. Kredi notu düşük olanlara bu bankalar tarafından kredi olanağı sağlanmaktadır. Şahıslar bu bankalara kredi başvurusu yapabilirler.

Bu bankalar bu türden müşterilerine kredi olanakları sunarken kişilerden bazı gerekli koşulları talep etmektedirler. Bunun nedeni ise bankaların verdikleri kredi miktarlarını garantiye almak istemeleridir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git